En sık tercih edilen, eski bir teknoloji olan  epilasyon yöntemlerinden biri de iğneli epilasyondur. 

İğneli epilasyon,  istenmeyen tüylerden kurtulmak için kesin çözüm sunan yöntemlerinden biridir.  Özellikle açık, ince, beyaz tüyler üzerinde oldukça etkili bir yöntemdir. Bu nedenle lazer epilasyonun etki etmediği kişiler bu yöntemi tercih eder.

İğneli Epilasyon Nedir?

İğneli epilasyon, oldukça ince ve steril iğneler kullanarak kıl köklerine girilen bir epilasyon yöntemidir.  İşlem sırasında kişiye özel, steril iğneler kullanılır. Hijyenik bir ortamda ve uzman kişiler tarafından yapılan bu işlem oldukça etkili sonuçlar verir. 

Lazer epilasyon, beyaz, açık renkli veya ince tüylerde işe yaramayabilir. İğneli epilasyon yöntemi bu tür tüyler için de uygundur. 

İğneli Epilasyon Nasıl Yapılır?

İğneli epilasyon sırasında kişiye özel, steril, ince uçlu iğneler kullanılır.  Bu iğneler sayesinde kıl foliküllerine girilir ve akım verilir. Bu sayede kıl kökleri yakılarak kurutulur.  Son olarak özel epilasyon cımbızı ile kıllar alınır.  Bu işlem her kıl kökü için tek tek yapılır. İğneli epilasyon, hijyenik şartlarda ve uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir işlemdir. İşin ehli tarafından yapılan işlem, oldukça güvenilir ve etkilidir.

Merdiven altı olarak tabir edilen, işin ehli olmayan kişiler tarafından yapılan epilasyon istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

İğneli Epilasyon Acıtır mı?

İğneli epilasyon, oldukça ince iğnenin, kıl köklerine girerek çok düşük dozda akım vermesine dayalı bir işlemdir.  Kıl köklerinin yakılması ve alınması sırasında çok az bir his oluşabilir. Bu kişiden kişiye değişen bir durumdur.  İğneli epilasyonda uygulama yapılan bölgedeki kılların yapısı, işlem yapılan bölge de acı hissini etkiler. İnce tüylerde birşey hissedilmez iken, daha koyu renkli ve kalın tüylerde çok az acı duyulabilir.  

İğneli Epilasyon Kesin Çözüm mü?

İğneli epilasyon yönteminde kişinin cilt ve tüy yapısına göre işlem yapılır. Lazer epilasyon yönteminin etkili olmadığı beyaz, ince tüylere, iğneli epilasyon etkilidir.  Burada dikkat edilmesi gereken, epilasyonu yapan kişinin işin ehli olması ve işlemin hijyenik ortamda yapılmasıdır.

Hijyenik ortamda, işin ehli tarafından yapılan iğneli epilasyon için kesin çözüm denilebilir.

İğneli Epilasyon Kimlere ve Nerelere Yapılmaz?

Vücutta tüylenme üç evreden meydana gelir. Epilasyon için uygun evre, tüyün cımbıza gelebileceği uzunlukta olduğu ‘anajen’ evresidir.   Anajen evresinde en güzel sonuç elde edilir.  İğneli epilasyon, yüz, kol, bacak, genital bölge gibi vücudun neredeyse her yerine yapılabilir.

İğneli epilasyon, gebelere, kalp pili olanlara, epilepsi hastalarına, açık yarası olan hastalara, Kanserli hastalara, sedef gibi cilt sorunu olanlara, AIDS gibi bulaşıcı hastalığı olanlara, yeni ameliyat olmuş kişilere yapılmaz. 

Genital Bölgeye İğneli Epilasyon Yapılır mı?

Sarı, kızıl, beyaz  gibi farklı renk kıllar için tercih edilen iğneli epilasyon genital bölgeye de yapılır.  Lazer epilasyonun görmediği kıllar daha eski bir teknoloji olan iğneli epilasyonla yok edilir. Bu işlem profesyonel eller tarafından yapıldığında yüzde yüz sonuç verir.

İğneli Epilasyon Ne Kadar  Sürer?

İğneli epilasyon süresi ve seans sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterir.  İşlem yapılacak bölge, tüylerin rengi, kalınlığı epilasyon süresini ve seans sayısını değiştirir. 

Yüz bölgesine yapılan iğneli epilasyon süresi ortalama olarak 15 dakika ve 1 saat arasında olabilir. 

İğneli Epilasyon Zararları

Eski bir teknoloji olan iğneli epilasyon oldukça güvenilir bir uygulamadır. İşlem sırasında kullanılan iğneler kişiye özel iğnelerdir. 

Ayrıca lazer epilasyonun görmediği beyaz, sarı, kızıl renklı kılları görür ve yok eder. Yüz bölgesinde çıkan tek tük kıllar için oldukça ideal bir uygulamadır. 

İğneli epilasyon işin ehli, profesyonel kişiler tarafından yapıldığı takdirde bir zararı olmayan, güvenilir bir işlemdir.

İşin ehli olmayan, merdiven altı yerlerde yapılan iğneli epilasyon sonucu istenmeyen yan etkiler olabilir.

İğneli Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İğneli epilasyon sonrası dikkat edilecekler şunlardır:

  • İşlem yapılan bölgeye kozmetik ürünler kullanılmamalıdır.
  • İğneli epilasyon uygulanan bölgeye 24 saat boyunca su değdirilmemelidir.
  • İşlem yapılan bölgeye, özellikle yüz bölgesine yıkarken dikkat edilmeli, hassas davranılmalıdır.
  • İşlem sonrası bir kaç gün güneşten korunmalıdır.

İğneli Epilasyon Ne Zaman Sonuç Verir?

İğneli epilasyonun etkisi kişiden kişiye, vücudun kıl yapısı ve cilt yapısına göre değişiklik gösterir.  Ancak diğer epilasyon yöntemlerine göre daha kısa sürede ve kesin çözüm sunar.  

Epilasyon seans sayısı ve sıklığı kişiden kişiye, işlem yapılan bölgenin genişliğine göre değişir. İşlem ince tüylerde daha hızlı etki gösterirken daha kalın tüylerde uygulama biraz daha zaman alır.  İlk etapta daha sık olan seanslar zamanla azalabilir.

0 Yorum

Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapabilirsiniz..

Yorum yazın veya soru sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir