Tırnaklar kişisel bakım için oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle kadınların büyük özen gösterdiği, uzaması için çaba sarf ettiği tırnaklar bazen istenildiği gibi uzamaz, şekli güzel durmaz.  Bunun sonucu tırnaklar ve eller olduğundan sağlıksız ve bakımsız durur.  Protez tırnak ve kalıcı oje uygulaması sayesinde sağlıklı ve güzel görünen tırnaklara sahip olunur. 

Protez Tırnak Nedir?

Protez tırnak, tırnakların daha uzun ve daha sağlıklı olmasını sağlayan bir tekniktir.  Tırnak yapısı kırılgan olan kişiler, tırnak yeme alışkanlığı olan kişiler, tırnaklarının hemen uzamasını isteyen kişiler bu uygulamayı sıkça tercih eder.

Tırnak yeme alışkanlığı birçok ciddi sağlık sorununa neden olan kötü bir alışkanlıktır. Üstelik elleri ve tırnakları bakımsız ve sağlıksız gösterir. Protez tırnak, tırnak yeme alışkanlığı olan kişiler için oldukça avantajlıdır.  Tırnak yeme alışkanlığı olanlar protez tırnağın verdiği güzel görüntüyü bozmak istemez ve bu kötü huydan zaman içinde vaz geçer.

Protez Tırnak Çeşitleri Nelerdir?

Protez tırnak uygulamasının bir kaç çeşidi vardır. Uygulamanın çeşidi kişinin tırnak yapısı, istekleri ve tırnak sorununa göre tercih edilir. Protez tırnak çeşitleri şunlardır:

Jel Protez Tırnak

Jel protez tırnak, protez tırnak uygulamasında en sık tercih edilen yöntemlerden biridir.  Jel tırnak yapımında özel sıvı bir jel kullanılır. Jel tırnağın en büyük avantajı, daha ince tabakalı olur ve daha doğal durur. Jel tırnak direk tırnağın üstüne uygulanır.

Akrilik Protez Tırnak

Sıkça tercih edilen tırnaklardan biri de akrilik protez tırnak uygulamasıdır. Akrilik tırnak yapımında tırnağa özel likit sıvı ve akrilik pudra kullanılır.  Akrilik tırnak direk tırnağın üstüne uygulanır ve özel şablon kalıplar sayesinde tırnak şekli verilir.

Polygel Protez Tırnak

Polygel protez tırnak,  protez tırnak uygulamasının son çıkan tekniğidir.  Polygel tırnak uygulamasında, polygel protez tırnak tekniği için hazırlanan, jel kullanılır. Özel jel uygun fırma yardımıyla tırnağa sürülür ve tırnak şekillendirilir.

Dipping Protez Tırnak

Dipping protez tırnak, en eski protez tırnak tekniğidir. Dipping tırnak diğer yöntemlerden farklı olarak direk tırnak üzerine uygulanmaz. Dipping tırnak tekniğinde, tercih edilen tırnak, kişinin tırnak yapısına ve istenilen uzunluğa ayarlanır. Ardından tırnak yatağın yapıştırılarak birleştirilir. Tırnak yatağına sabitlenen tırnak tam şeklini alması için tine törpülenir ve mat bir görünüm verilir.  Ardından yine tırnak yapıştırıcısı uygulanır  ve akrilik pudraya batılır. Bu işlem birkaç kez tekrarlanabilir.

Protez Tırnak Nasıl Yapılır?

Protez tırnak yapılmadan önce kişinin kendi tırnaklarına, tırnakların korunmasını sağlayan bir madde sürülür. Bu madde sayesinde tırnağa şekil verirken tırnak zarar görmez.

Ardından protez tırnağın çeşidine göre, özel maddelerle protez tırnak yapılır.

Jel Tırnak ile Protez Tırnak Arasındaki Fark

Protez tırnak uygulamasının birkaç farklı tekniği olduğundan söz ettik.  Protez tırnak uygulamasında en çok tercih edilen iki teknik olan jel tırnak ve akrilik protez tırnak arasında yapım aşamasında benzerlikler söz konusu. Ancak jel tırnak ve akrilik tırnak arasında ki en büyük fark, kullanılan malzemelerdir. Jel tırnak yapımında tekniğe özel jel kullanılır ve UV ışınları yardımıyla kurutulur. Jel tırnak daha ince katmana sahiptir. 

Akrilik protez tırnak ise, özel likit sıvı ve akrilik pudra kullanılarak yapılır.

Protez Tırnak Kimlere Yapılır?

Protez tırnak hemen hemen herkes için uygun bir uygulamadır. Ancak tırnak yapısı kırılgan olan kişilere, tırnak yeme alışkanlığı olan kişilere, tırnak yatağında sorun olan kişilere özellikle tercih edilir.  Yoğun tempoda çalışan kişiler bazen kendine vakit ayıramaz. Bu gibi durumlar için de protez tırnak uygulaması yardıma koşar.

Protez Tırnak Ne Kadar Kalıcı?

Jel tırnak, akrilik tırnak, dipping tırnak gibi çeşitleri olan protez tırnak uygulaması oldukça kullanışlı ve estetik bir tırnak türüdür.  Takma tırnaklara göre çok doğal duran bu uygulama, oldukça sağlam yapıdadır. 

Protez tırnak, oldukça uzun ömürlü bir uygulamadır.  Protez tırnağın ömrü kişinin kullanımına göre değişir.   Düzenli bakımı yapılan tırnaklar yıllarca kullanılabilir.

Protez Tırnak Nasıl Çıkarılır?

Tırnaklarda muhteşem bir estetiğe neden olan, elleri sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlayan protez tırnakların çıkarılması oldukça basittir. Ancak protez tırnak evde çıkarılmamalıdır, yoksa tırnak zarar görebilir. Protez tırnakların çıkarılması için özel solüsyonlar vardır. Bu solüsyonlar sayesinde çok pratik şekilde tırnak çıkarılır.

Kalıcı Oje Nedir?

Kalıcı oje; tırnaklarda herhangi bir hasar ve deformasyona uğramadan kalıcı olan oje uygulamasıdır.  Standart ojeler günlük yaşamın temposuna dayanmaz, kısa sürede soyularak hasara uğrar. Bu nedenle standart oje sürekli yenileme gerekir.  Kalıcı oje uygulamasında ojede bozulma ve çıkma olmaz.  Tırnaklar her zaman bakımlı ve estetik görünür. Kalıcı oje uygulamasında kullanılan ürünler sağlığa zarar vermez, bu da uygulamayı güvenli ve sağlıklı kılar.

Kalıcı Oje Nasıl Uygulanır?

Kalıcı oje uygulaması öncesi tırnaklar öncelikle törpülenir. Bu sayede tırnaklar istenilen şekle sokulur.  Ardından tırnaklar temizlenir ve matlaştırılır.  Bu işlem sonrası tırnaklardaki olası kusurları kapatmak için baz uygulaması yapılır. Oje sürme ve oje sabitleme işlemine geçilir. 

Kalıcı oje uygulandıktan sonra eller istenildiği gibi kullanılır. Ojelerde herhangi bir hasar, soyulma oluşmaz.

Kalıcı Oje Ne Kadar Dayanır?

Standart ojeler neredeyse her gün değişim ister. Ancak kalıcı oje bakımları yapıldığı zaman bir aydan fazla dayanır.

0 Yorum

Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapabilirsiniz..

Yorum yazın veya soru sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir